settingsGiriş | Kayıtsettings
Menüyü Göster

Android sürümümün güncel olması ne işe yarar?

0 oy
Gün içerisinde duyarız senin android sürümün ne  benimki bu gibi.Bu ne işe yarar.Mesela versiyonumun kitkattan lollipop a güncellenmesi benim ne işime yarar?
6, Nisan, 2015 Android kategorisinde kayserili2020 (61 puan) tarafından soruldu

5 Cevaplar

0 oy
 
En İyi Cevap
Öncelikle telefonun yenilenir arayuzde falan kasma varsa onlar düzelir yeni şeyler eklenir örnek duvar kağıtları vs.Birde mesela kitkatta sorun varsa onlar düzelir ama bu lollipop ta sorun olmucak anlamına gelmiyo.Cevabı beğendiysen +1leyip en iyi cevap olarak seçersen sevinirim eyvallah.
7, Nisan, 2015 zombicix (29,240 puan) tarafından cevaplandı
11, Nisan, 2015 kayserili2020 tarafından seçilmiş
0 oy
Telefonun tüm avantajlarından faydalanırsın. mesela and. L ile gelcek birçok yenilik var bunlar  4.4 e göre kat kat iyi
6, Nisan, 2015 Krabor (21 puan) tarafından cevaplandı
0 oy
Android sürümünün güncel olması, telefonun tazelenmesi anlamına gelir. Her sürüm güncelleştirmesinde önemli özellikler karşımıza çıkar. Kimi güncellemeyle yeni ekran çözünürlükleri eklenir, kimisiyle batarya optimizasyonu gelir kimisiyle de çok daha geniş kapsamlı kernel bazlı güncellemeler gelir.

 

Örneğin apple hep işletim sistemiyle övünürdü, sistem kaynaklarının minimum kullanımı ile olsun, arayüzündeki stabil hızıyla olsun hep ön plana çıkardı. Ancak Android 4.4 Kitkat sürümüyle Dalvik Sanal makinesinden ART runtime'ına geçişin temellerini attı. Lollipop ile de artık temelli ART runtime'ına geçiş yapıldı. Bu ne demek ?  iOS da Android de bildiğiniz üzere birer linux dağıtımı.

 

Çalışma mantıkları ise şu şekilde idi :

 

iOS (Linux) -> Aplikasyon -> Son Kullanıcı (Daha hızlı ve daha performanslı deneyim, düşük kaynak tüketimi)

Android (Linux) -> Aplikasyon -> Dalvik Sanal Makinesi (Java) -> Son Kullanıcı (Daha yavaş deneyim, yüksek kaynak tüketimi)

 

ART runtime'ının kullanıma geçmesiyle Android'teki işlem döngüsü tıpkı iOS taki işlem döngüsü gibi işlemeye başladı. Artık uygulamalar JAVA dili ile Dalvik Sanal Makinesi üzerinden değil, direkt olarak işletim sistemi üzerinden işlem döndürmeye başladı. Böylece uygulamalarda bariz bir performans artışı sağlandı.

 

Android sürümünüzün güncel olması bu tip kritik güncellemelerle telefonunuzu daha performanslı kullanabilmenizi sağlar. Ancak şunu da hatırlatmalıyım ki Android yüzlerce cihaz için dağıtıldığından ilk ana güncellemelerde cihazınızla ilgili bir takım sorunlar olması muhtemeldir (şarjın çabuk bitmesi, kararsız performans, marketteki bazı uygulamaları bir süre uyumluluk sorunu yüzünden indirememeniz vs.). Bu yüzden telefonunuz güncellemeleri ilk olarak alacak kapasitede bir cihaz değilse (SONY, Samsung, LG gibi markaların en son çıkan telefonları ve Google Nexus ürünleri hariç) ana güncellemeyi takip eden güncellemeleri yüklemenizi tavsiye ederim. Genelde ara güncellemelerle, ilk başta karşılaşılan bu tür spesifik sorunlar cihaz bazında ele alınarak çözülmeye çalışılır.

 

Saygılarımla.
7, Nisan, 2015 mmukoza (19,890 puan) tarafından cevaplandı
0 oy
Güncel sürüm kullandığın zaman cihazın daha sorunsuz çalışır.Bir önceki sürümdeki hatalar nitekim giderilmiş olur.Donanım gereksinimlerin güncelleme için yeterliyse her zaman olumlu sonuç verir.
7, Nisan, 2015 demr (25 puan) tarafından cevaplandı
0 oy
Lolipop ve üstü olsun yeter telefonun iyiyse zaten root atarsın sürüm yüklersin istersen.
14, Şubat, 2017 ErdemBolat (2,130 puan) tarafından cevaplandı

İlgili sorular

0 oy
5 cevap
18, Kasım, 2014 Android kategorisinde ozer93 (21 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap
16, Şubat, 2015 Android kategorisinde Teknoeno (1,170 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
25, Ocak, 2015 Android kategorisinde eren1907 (121 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap
29, Aralık, 2014 Android kategorisinde ditrado (43 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
4, Ekim, 2014 Android kategorisinde Hz. Zıbış (2,090 puan) tarafından soruldu

Bu Ayın En Aktif Üyeleri

  1. ademler - 140 puan
Soru sor cevap bul

40,392 soru

115,075 cevap

50,011 yorum

56,335 kullanıcı

Günün Haberleri
...