settingsGiriş | Kayıtsettings
Menüyü Göster

İşlemcinin Cache'i Ne İşe Yarar?

+1 oy
bilgisayar daki işlemcinin cache'i ne işe yarar ne fark yaratır?

karşılaştırcaklarım i5 4200h 2.8 ghz 3.4 boots 3 mb cache

diğeri i5 4690 3.5 ghz 6 mb cache

1. işlemci laptop 2. işlemci masaüstü

2. si daha iyi biliyorum ama 1. işime yararmı (oyun oynamak için)
17, Kasım, 2014 Donanım kategorisinde Alimali80 (221 puan) tarafından soruldu

2 Cevaplar

0 oy
Mikro işlemcilerde yapılan işlemler yazmaçlar üzerinden yapılır. Yazmaçlar genel olarak 32 bit uzunluğunda (4 harf sığar) ve genel kullanım için 5 tanedir. Bir programı işletirken, yazmaçların boyutu ve sayısı yetersiz olduğunda ise ara bellek kullanılır. Ara bellek, anakart üzerinde fiziksel olarak mikroişlemciye 5 cm kadar uzakta bulunur. Ara bellek ile mikroişlemci arasındaki yol üzerinden 800MHz frekansıyla iletişim yapılabilir. 
 
Eğer mikroişlemcide işlenen komutlar ve veriler bazen çok kısa bazen çok uzun sürüyorsa, işlem uzun sürerken ara bellekten alınan veriler mikroişlemcinin girişinde bekletilir, sırası gelince işlenir; işlem kısa sürüyorsa ara bellekten veri gelene kadar mikroişlemci beklemek zorunda kalır. Bu türden gereksiz beklemeleri gidermek için önbellek fikri ortaya atılmıştır. 
 
Önbellek, mikroişlemcinin fiziksel yapısının içinde bulunan, sıklıkla 64kB, 128kB, 1MB, 2MB, 2x2MB boyutlarında imal edilen ve mikroişlemcinin o anda işlediği komut uzun sürdüyse ara bellekten gelen verileri kabul eden bellek bölgesidir. Önbellekler toplam performans üzerinde çok önemli bir etkendir. Önbellekler, sınırlı bir kapasiteye sahip oldukları için, bu alanın dolması uzun sürmeyecektir. Önbelleğe yer açmak için hangi verinin atılacağına karar vermek oldukça zordur. Önbellek içerisinde, verilen hafıza hiyerarşisi içerisinde sistem tarafından yukarı veya aşağı kaydırılır. Veri, erişim olduğu zaman yukarı; yerine baska veri geldiği zaman ise aşağı kaydırılır. Veri, blok denilen birimler içinde taşınır ve önbellek içindeki bu bloklara satır adı verilir. Genel olarak, bir düzeyde bulunan veriler, bir aşağıdaki düzeyde bulunan kayıtlı verilerin bir alt kümesidir. 
 
Önbellek, mikroişlemci üzerinde bulunduğundan çalışma hızı da mikroişlemcininki kadardır. Dolayısıyla bir veriye ulaşmakta ara belleğe göre 3-4 kat daha hızlıdır. 
 
Yine yazmaçlarda olduğu gibi mikroişlemcinin fiziksel boyutları ve maliyeti nedeniyle çok büyük önbellekler koymak mümkün olamamaktadır. 
 
 
Oyun için ne kadar fark sağlayacağı ise biraz tartışılır.
17, Kasım, 2014 coder.firat (1,269 puan) tarafından cevaplandı
0 oy
Dostum cahce nedir biliyormusun işlemci işlemleri paketler halinde alır işlemci işlemleri gidip dosyalardan almaz işlemci cahce bellege gelen işlemleri işlerler yani şöyle göstereyim İşlemci > Cahce > Ram - hdd falan yanı cahce ne kadar yüksekse o kadar iyi çalışır hızlı çalışır bilgisayarın yanı işlemci cahce e gelen işlemleri işler cahce de yüksek olursa daha çok işlemi daha hızlı şekilde işler. şimdi sordugun işlemcilere gelirsek bilirsin ki laptoplarda daha düşük işlemci ram vb şeyler olmasına ragmen performansları daha iyidir bunun sebebi ise onboard yer kaplamama ve chip settir yani anakart ram işlemci uyumu o yüzden işlemcilerde bir oyun bilgisiyarı kadar olmasada iyi oyunlarda çalıştıra bilir. 1. işlemci laptopda oynayabilicegin oyunların çogunu açar ama çok yüksek çözünürlüklü oyunları grafikleri lowda mediumda oynarsın masaustu işlemcisi ise genelde yüksek olur çünkü anakartın büyükdür yer vardır daha büyük sogutucular takılabilir ve işlemcinin rahat çalışması saglana bilir ama laptopda alan dar oldugu için ekstra sogutuculara ihtiyaç duyula bilir. 1. işlemci ilede oyun oynaya bilirsin ama dedigim gibi grafikler low - medium da olması gerekiyor. Cevap işine yaradıysa begendiysen en iyi cevap veya oylarsan sevinirim iyi günler.
17, Kasım, 2014 Vuqeisback (1,599 puan) tarafından cevaplandı

İlgili sorular

0 oy
12 cevap
30, Eylül, 2014 Donanım kategorisinde bekoalem182 (2,420 puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
4, Kasım, 2014 İnternet kategorisinde mertksk (13 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
25, Nisan, 2015 Cep Telefonu kategorisinde Teknolojiprosu (33,810 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
4, Aralık, 2014 Yazılım kategorisinde frtbyk (29 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
11, Temmuz, 2015 Donanım kategorisinde Teknolojiprosu (33,810 puan) tarafından soruldu

Bu Ayın En Aktif Üyeleri

  Soru sor cevap bul

  40,392 soru

  115,076 cevap

  50,012 yorum

  56,419 kullanıcı

  Günün Haberleri
  ...