settingsGiriş | Kayıtsettings
Menüyü Göster

Mac OS ve Windows Windows İşletim Sistemlerinin Artı ve Eksi Yönleri Nelerdir?

+1 oy
Merhabalar. Bir araştırma konusu olarak ikisinin farklarını seçmiştim. Konu şu: Mac işletim sisteminde bilindiği üzere grafik işlemleri daha kolay-performanslı yapılıyor. Bir macbook donanımı ile windows donanımı tüm parçaları (işlemci-anakart-GPU vs) aynı da olsa macbook'dan daha çok performans alındığı söyleniyor. Hatta eski patronum 4500 TL verip macbook almış ve üstüne windows kurmuştu. O bile windows'un macbook ta daha iyi çalıştığını savunuyordu.

Soruma gelince. Nedir bu macbook un özelliği? Sadece işletim sisteminin donanımı iyi kullanması mı? (okuldaki tüm eğitmenler kısaca bu cevabı verdi. Ne şekilde hangi donanımı nasıl kullanıyor kimse bilmez. Onu geçtim windows gerizekalı mı bunları kullandırmayacak...) Yoksa macbook un donanım olarak da bir farkı var mı. Bakıyorum mac'e tüm parçaları bizim windows ta kullandıklarımızın aynısı.

Teşekkürler...
16, Eylül, 2014 Masaüstü Bilgisayar kategorisinde cdemirci (65 puan) tarafından soruldu

4 Cevaplar

+3 oy
 
En İyi Cevap
Evvela isterseniz konu konu giderek size cevap vermeye çalışayım.

 

En önemli konulardan biri olan kolay kullanım, kullanıcı dostu olmaları yönünü inceleyelim. Aslına bakarsanız bu konu tamamıyla alışkanlıklarınıza bağlı. Windows 8'de ''bilgisayarı kapat'' vesaire kalkınca Windows kukllanıcıları çılgına dönmüştü hatırlayın. Bu kadar basit düzenlemeler bile insana şaşıtıcı geliyor. İki platformdan diğerine geçenler geçtikleri platformu anlaşılmaz bulabilirler. Fakat şu da bir gerçek ki her ikisi de çok kullanışlı arayüze sahip.

Gel gelelim şu meşhur güvenlik sorularına. Öncelikle belirteyim ki macOS kesinlikle Windows'a karşı daha güvenilir değil. Windows sadece PC olarak değil sunucu bilgisayarlarda da kullanıldığından mütevellit adamlar yaşamını Windows'a virüs yazmakla geçiriyor. MacOS için bu geçerli değil. Gerek yaygınlığı gerek kullanan kitle Windows'a göre kat be kat aşağıda. Aslında MacOS'un da tonlarca açığı var lakin bu virüsü yayabilecekleri kişi sayısı az olduğu için virüsseverlerin ilk tercihi her zaman Windows oluyor.

Oyun vesaire olayına değinmek istemiyorum burada Windows'un  önde olması gayet doğal zira senelerin işletim sistemi.

Stabilizasyon açısından macOS kendi donanımını her zaman kendi seçtiği için Windows macOS'un yanına dahi yaklaşamaz. Lakin burada da birçok alandan MacOS sizi kısıtlıyor. Fazla bir mac bilgisayar tercihiniz olmadığı için illa ki bir şeylerde feragat edip bilgisayar alıyorsunuz. Örneği ''abi 1-2 oyun açsı bir de 17'' olsun dediğiniz de MacOS size boş boş bakmak durumunda kalıyor.

Fakat şu da bir gerçek ki düşük özelliklerde bir Mac de size gayet sağlam bir stabilite sunabiliyorken Windows için bunu söylemek gerçekten güç olur.

Aslına bakarsanız her iki işletim sisteminin hitap ettiği kitleler gerçekten farklı. Bu açıklama çok daha fazla detaylandırılabilir fakat birbirlerini kolay kolay geçemezler zira kulvarları dahi farklı işletim sistemleri bunlar. Mac zaten Windows'un yerini almak istemiyor. Asla çok yaygınlaşayım düşüncesinde değil belirli bir kitleyle yoluna devam etmek istiyor sadece. Windows ise yaygınlaşma peşinde. Geliştirmeler de her zaman buna göre yapılıyor.
16, Eylül, 2014 Mentor (49 puan) tarafından cevaplandı
16, Eylül, 2014 cdemirci tarafından seçilmiş
Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Aradığım cevap tam da böyle birşeydi :) Yazıdan anladığım kadarıyla windows bu kadar güvenlik engellemesini vs sistemde kasmaları göze alarak kullanmak zorunda. Eh dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olmak kolay değil.

Macbook a işletim sistemi kuran kişi ise hala daha performanslı olduğu konusunda ısrarcı. Öyle sanıyorum ki 4.500 TL yi verip yine aynı performansı alınca kendine yediremedi :))
Şunu bir ek olarak söylüyorum. Kullanışlılık konusunda (Diğer Laptoplara göre) MacBook'lar çok rahatlar. Özellikle touchpad olarak çok kullanışlılar ve bir telefon hissiyatı veriyor diyebilirim
evet tasarım konusunda çok iyiler. Telefon olsun laptop olsun kasaları hem sağlam hem kaliteli. Ama o kadar para verince o da olsun bir zahmet :)
Rica ederim umarım faydalı olmuştur. 4.500 liraya Mac alana kadar inanılmaz özelliklerde bir Windows alınabilir. Bu şu an yadsınamaz bir gerçek :)
+1 oy
İki işletim sistemide temelde farkı bu yüzden ikisini kıyaslamak ne kadar doğru olur bilmiyorum. Mac arka planda işlemleri otamatik karar mekanizması daha iyi çalışıyor ve işletim sistemi sonuca kısa yoldan ulaşıyor iki işletim sistemide aynı donanımı kullansa bile sonuçta tüm gücünü donanımdan alıyorlar ve donanım duvarına takılacak. Yani demek istediğim şey sonuç aynı sadece gidiş yolları farklı ve bu sistemi geliştiren mac bir işletim sistemi üstünde çalışırken Microsoft xp win 7 win 8 gibi sürekli işletim sistemini kople yeni bir şekilde sunuyor. Daha windows 7 mükemmele ulaşmadan windows 8 piyasaya çıkarınca digeri arkada planda kalıyor yeniside  yeni sorunlar orataya çıkarıyor. Ama asla şu daha kötü diyemem.
16, Eylül, 2014 Fevzi (151 puan) tarafından cevaplandı
0 oy
Windows ıvır zıvır browser uzantılarını bile arka planda çalıştıran bir işletim sistemi,

Mac Os ise kullanım dahilinde açıp kapatan bir işletim sistemi.

Bunun dışında windowsda daha kolay zararlı yazılım yersiniz.Neredeyse 3-5 site dışında temiz download yapamaz olduk.Bu da en azından windowsa her 1.5 senede bir format ihtiyacı doğuruyor.

Mac Os'a virüs girmiyor mu?Tabikide girer ancak dünyanın büyük bir çoğunluğu Windows kullandığından ötürü,zararlı yazılımlar windows için yapılıyor ve doğal olarak Mac Os'ta çalışmıyor.Bu bir avantaj.

Ek olarak apple bir pc alıp windows kurup aynı özelliklerde başka bir windows pcden daha performanslı olduğu teknik olarak imkansız.Donanım donanımdır önemli olan onu yöneten işletim sistemi.

Daha bilgili arkadaşlarda gözlemledikleri farkları ileterek aydınlatırlar umarım sizi.
16, Eylül, 2014 volkoff (65 puan) tarafından cevaplandı
+2 oy
mac için virüs yazılmaz pek yani mac virüs alabilen bir sistem bunu öncelikle bilmemiz gerekiyor ama verdiğin paranın karşılığını alabiliyormusun önemli olan o bana kalırsa alamıyorsun windows pc toplamak daha mantıklı
17, Eylül, 2014 Arif Göral (247 puan) tarafından cevaplandı

İlgili sorular

+1 oy
17 cevap
17, Eylül, 2014 Laptop kategorisinde Lordshensei (129 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap
18, Aralık, 2014 Cep Telefonu kategorisinde Maupers (25 puan) tarafından soruldu
0 oy
19 cevap
26, Kasım, 2014 Windows Phone kategorisinde mert resul (33 puan) tarafından soruldu
+1 oy
3 cevap
16, Kasım, 2015 Laptop kategorisinde royal26 (980 puan) tarafından soruldu
+2 oy
2 cevap
7, Kasım, 2014 Cep Telefonu kategorisinde hsncn (1,380 puan) tarafından soruldu

Bu Ayın En Aktif Üyeleri

  Soru sor cevap bul

  40,392 soru

  115,076 cevap

  50,012 yorum

  56,419 kullanıcı

  Günün Haberleri
  ...