settingsGiriş | Kayıtsettings
Menüyü Göster

web sitesi kurmak için hangi dilleri öğrenmeliyim?

+3 oy
Arkadaşlar web sitesi kurarak para kazanmayı hedefliyorum yani harçlık çıksın yeter :)

php düşünüyodum ama asp ve c# ile de yapılıyormuş bi dillern farkları nelerdir hangisini öğrenmek yeterlidir hepsinimi bilmemiz gerekmektedir.

 

Lütfen direk wordpress demeyin!! wp diyceksinizde onunla ilgili bilgi verirseniz geniş çaplı olsun ama :)
12, Mayıs, 2015 Webmaster kategorisinde hasan1997can (8,030 puan) tarafından soruldu

6 Cevaplar

+3 oy
 
En İyi Cevap
Merhaba. İşin temel olarak iki adımı var, birisi front end dediğimiz, tasarım kısmına binaen yapılan işlemler. İkincisi de web programlama dediğimiz, veritabanı ve bunlarla olan ilişkileri düzenleyen işlemler.

 

1. si için kendine yetecek kadar Photoshop (kurcalayarak da öğrenebilirsin çok rahat bir şekilde), HTML, CSS öğrenmen yeterlidir. Hatta ve hatta kendini geliştirip biraz da javascript ve ajax öğrenirsen sıfırdan web sitesi tasarlayabilirsin. Bu işi en çok işte wordpress teması yapıp satanlar vesaire kullanırlar. Az buz bir para da değil açıkçası, yaptıkları iş, bir wordpress temasını bulup html css kullanarak editlemek, müşterinin istediği şeyleri bu temaya giydirmek. En kıytırık işi 150-200 TL'den aşağı yapan olmaz.

 

2. kısım birinciye göre daha farklı. Veritabanı ile ilişkileri düzenlediğin, web programlama dediğimiz kısım. Burada işte duymuşsundur mutlaka, PHP, ASP gibi diller kullanılır. Web sayfalarındaki dinamik ve kompleks işlemlerin döndürülmesini, bunların veritabanı ile olan ilişkilerini düzenlemek için kullanılır. En basitinden (AJAX ile de yapabilirsin) bir üyelik sistemi veya bir yorum sistemi yapmak için kullanılır diyebilirim.

 

Genellikle bu 2 başlık karıştırılır, hatta ülkemizde web tasarımcıysan HTML, CSS, PHP, ASP Allah ne verdiyse biliyorsun sanılır. Halbuki öyle bir dünya yok. Tasarımcı çizer bilgisi varsa HTML/CSS dökümünü yapar, kodcu da web sayfasına işlev kazandırır.

 

Tabi PHP, ASP gibi programlama dillerini öğrendikten sonra iş alanın otomatikman daha da genişler. Neden ? En basitinden sadece HTML, CSS bilen birisi bir script yazıp, kendi sistemini satamaz. Ama PHP bilen birisi kendi sistemini yazar, ne bileyim direk firmalara çalışabilir vesaire. Müşterinin de işine gelir, zaten büyük firmalar wordpress gibi sistemleri pek kullanmazlar. Ha bu tarz bir şey kullanılacak olursa ya kendi scriptlerini yazarlar ya da drupal gibi profesyonel frameworkler ile çalışırlar. Basit müşterinin de işine gelir açıkçası. Çünkü scriptler wp temalarına göre her zaman daha stabil çalışır, satın aldığın zaman teknik destek anlamında muhattabın belli olur vesaire. Misal google'a "Yıldız Film Scripti" yazarsan ne demek istediğimi anlarsın. Adamlar zamanında yazmışlar temiz bir script satıyorlar çerez gibi 150 TL'den. 10 tane film sitesinin en az 2-3 tanesi bunu kullanıyor.

Bahsi geçen dillerden hepsini bilmene gerek yok zira hepsini bilsen de mutlaka ilgi alanına göre birine yatkınlığın daha fazla olacaktır. Bu yüzden hepsini bilmem gerekir diye kendini şartlama. Ha ama ne var mesela PHP biliyorsun ama bunun yanında HTML, CSS de bilsen fena mı olur ? Elbette kendini geliştirdikten sonra her türlü dil üzerinde hakimiyet kazanırsın ama sonuçta profesyonel işler de mutlaka takım çalışması ile elde ediliyor. Bunu da göz önünde tutmak gerek.

 

Yine de sıfırdan başlamak için ben Photoshop, HTML ve CSS derslerini takip etmeni öneririm. En azından web sayfası tasarlanırken ne gibi standartlar kullanılıyor, sayfa düzeni, boyutu nasıl olmalı, renkler ve fontlar neyi ifade eder vs. bu tip standartlara karşı bir aşinalığın oluşur. Hatta bakarsın ilgi alanın bu yönde yoğunlaşır tamamen frontend çalışırsın.

 

İşin programlama kısmına ilgi duyuyorsan da dediğim gibi PHP veya ASP öğrenebilirsin. Daha ucuz ve daha popüler olması sebebiyle PHP ile başlamak daha mantıklı olabilir.

 

Saygılarımla.
13, Mayıs, 2015 mmukoza (19,890 puan) tarafından cevaplandı
13, Mayıs, 2015 hasan1997can tarafından seçilmiş
Öncelikle çok ama çok teşekkür ederim emek verip uzun uzun anlatmışsın. Ya şimdi çadırcılar var dayımlarda çadırcı internet sitesinden baya iş alıyolar şehir içi dışı siteye yıllık 800tl veriyo adam herşeyini hallediyo siteyi gorsen ben bunu 15dkda yaparım dersin  ben wix kullanıyorum çok kullanışlı herşey yaratıcılığıma bağlı kod istemiyo ama yıllık 150-300tl gibi bir para istiyo mantıklı mı bilemedim dil ve tasarım öğrenip 50-100tlye domain+host ile kapatabilirim ama wixde her şey var her sayfaya anahtar kelimeyi kendin giriyosun falan adamlar herşeyi duşunmuş sence ne dersin hangisi mantıklı yada eic ile başlayıp 3-5 para kazansam onunlada bi taraftan kendimimi geliştirsem daha sonra kendim yazarım yada wordpress üzerinden mi yapsam oda karışık onuda oğrenmem lazım ama daha sonra işleri buyutur her turlu site alırım
Rica ederim kardeşim. Ya şimdi senin burada bahsettiğin konu aslında günü kurtarmak. Şöyle söyleyeyim, hedefini ne kadar yüksek tutarsan yaptığın işin o kadar getirisi olur. Sen bugün wix'le bahsettiğin tanıdığa bir site yaparsın, cep harçlığını alırsın misal o iş biter. Ama sırf bu sevdayla başlayıp işin teknik kısmına daldığın zaman bir bakmışsın bu işten ekmeğini çıkarıyorsun. Demek istediğimi anladın mı ?

Kendi adıma konuşacak olursam biz bu işlere başladığımızda ne tumblr vardı ne wordpress. Frontpage denen bir programla abidik gubidik siteler yapmaya çalıştık, internetten hazır html kodlarıyla sayfaya mp3 player falan kurmaya başladık. Böyle böyle gelişti.

Şimdi kendi çapımda eşe dosta tasarım yapıyorum. Bu işler böyle başlıyor böyle gidiyor kısacası. Benim zamanımda Türkçe kaynak da yoktu.

Şimdi youtube'da olsun çeşitli sitelerde olsun milyon tane Türkçe kaynak var. HTML dediğin dili, yapısını kendine yetecek şekilde öğrenmen 1-2 ayını alır sadece. Türkçe pratik derslerle de pekiştirdiğin zaman, ilgin varsa 6 ay içinde kendi çizdiğin tasarımı günahıyla sevabıyla kodlar duruma gelirsin.

Wix'le yapılan siteler flash eklentiler barındırdığı için Google tarafından çok zor indexleniyor. Ayrıca çok yavaş olur sayfa hızları. Dediğim gibi internetteki kaynakları takip et kardeşim, mutlaka yaparsın inanıyorum.

CSS için http://fatihhayrioglu.com/kitap/
PSD to CSS için de Tayfun Erbilen'in pratik videolu kaynakları var. Daha nicesini bulabilirsin youtube'da.
Teşekkür ederim :)
0 oy
asp ve c# web programlamaya kayıyo kodlama bilgin yoksa işin içinden cıkamazsın
12, Mayıs, 2015 onur-kulakoglu (219 puan) tarafından cevaplandı
öğrenicem işte en başından ama hangisinden başlıycam bilmiyorum
ilk html ögren daha sonro php daha kolay olur
tamam teşekkürler
+3 oy
Bak kardeşim sana en başından anlatayım. Bu işe gerçekten hevesliysen daha ne duruyorsun derim. Site kodlayacaksan uzun bir aşamadan geçeceksin. Öyle hemen olacak iş değil kodlayacaksan. Hevesin varsa öğrenmeye html'den başlayacaksın. Ama unutma html ile yapabieceklerin sınırlı. Ondan sonra yavaş yavaş php'ye geçeceksin. Asıl zaten php ile kodlayacaksın. Onun haricinde sitenin bazı yerleri için farklı dillerde öğrenmen gerekecek. Benim sana önerebileceğim ücretsiz kaynak tayfun erbilen yani erbilen.net , ayrıca yakinkampus.com var. Şimdi gelelim diğer konuya eğer sen hevesli değilsen bunları öğrenmeye o zaman işin kolayı wordpress kuracaksın. Wordress kurarak hem kodlama öğrenmezsin işin rahat olur.

Siteni geliştirip iyi yerlere gelirsen reklam alırsın. Para kazanmaya başlarsın. Unutma ki siteye fazla emek versen bile işin başında kazanabileceğin miktar çok az. Şimdi bir an önce başla vakit nakittir. Wordpress için youtube'da aratırsan bir çok ders var. Ayrıca bişe daha diyeyim hostinger sitesinden bedava host alabilirsin. Siten büyürse sonradan kendine uygun bir host satın alırsın.
12, Mayıs, 2015 mehmetali61 (38,440 puan) tarafından cevaplandı
Teşekkürler 1ay sonra üniversite sınavından sonra başlıycam
moderatör nasıl oldunuz?
http://www.webtekno.com/iletisim   Bölümünden başvuru yapabilir bilgi alabilir yada  öneride bulunabilirsiniz.
0 oy
Arkadaşlar bayaaı abartılı yazmışlar.Ufa bir blog için htm-css ve ufak müktarda php bilmen yeterli olacaktır.
8, Şubat, 2016 erenwm (560 puan) tarafından cevaplandı
0 oy
22, Mart, 2016 ewuhuexe tarafından cevaplandı
0 oy
Veb sitelerin nasıl kurulduğunu öğrenmek için okuya bilirsiniz:https://www.interactivemedia.az/tr/web-sayt/

 

22, Ekim, 2018 NaraGva (340 puan) tarafından cevaplandı

İlgili sorular

0 oy
5 cevap
17, Ekim, 2015 İnternet kategorisinde yasirc33 (1,660 puan) tarafından soruldu
+3 oy
3 cevap
1, Temmuz, 2015 İnternet kategorisinde kerim4126 (3,420 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap
13, Kasım, 2014 Webmaster kategorisinde RM (15 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
5, Haziran, 2015 Webmaster kategorisinde hasan1997can (8,030 puan) tarafından soruldu
+1 oy
3 cevap
28, Nisan, 2015 Webmaster kategorisinde melih-mercan (11 puan) tarafından soruldu

Bu Ayın En Aktif Üyeleri

  Soru sor cevap bul

  40,392 soru

  115,076 cevap

  50,012 yorum

  56,419 kullanıcı

  Günün Haberleri
  ...